Appointed - June 24, 2014

As per Article 2 Section 19(p) of the Constitution, His Majesty the King has appointed Tenzing Dhendup, Director General (EX2 A), Ministry of Agriculture and Forests, as the Secretary of the Ministry of Agriculture and Forests , w.e.f. 23/05/2014.


Royal Audience - June 24, 2014

audience

The Royal Civil Service Commission Chairman and Commissioners received an audience with His Majesty the King.


New RCSC Chairperson and Members - June 24, 2014

As per Article 2 Section 19(g) and Article 26 Section 2 of the Constitution, His Majesty the King has appointed the Chairperson and Members of the Royal Civil Service Commission on 30th March, 2014.
Accordingly, coinciding with the auspicious days, the Chairperson, Karma Tshiteem, Commission Member, Lhendup Wangchuk and Karma Hamu Dorjee joined office on 12th April, 2014, and Commission Member, Indraman Chhetri and Kesang Deki joined office on 16th April, 2014, with Zhudrel Phuensum Tshok-Pai Tendrel ceremony.


Commissioners complete tenure - June 24, 2014

Upon successful completion of five years tenure, the following Royal Civil Service Commission members were relieved from office with effect from 4th April, 2014.
1. Lyonpo Thinley Gyamtsho, Hon’ble Chairman
2. Kinley Yangzom, Commissioner
3. Pirthiman Pradhan, Commissioner
4. Sangay Dorji, Commissioner
5. Bachu Phub Dorji, Commissioner

The RCSC Secretariat bade farewell with Tashi-Moenlam.


Superannuation - June 24, 2014

Sherub Gyeltshen, Secretary (EX1 A), Ministry of Agriculture and Forest, is superannuating from the Civil Service with effect from 2/04/2014, after 36 years and 3 months of distinguished service.


Transferred - June 24, 2014

Tashi Tobgye, Policy & Planning Division, Ministry of Home & Cultural Affairs, who was on secondment to His Majesty’s Secretariat as Director (EX3 A), Desuung, has been transferred as the Director (EX3 A), Department of Civil Registration & Census, Ministry of Home & Cultural Affairs, with immediate effect.


Appointed - June 24, 2014

Karma Tshering Namgyel, Director (EX3 A), Bureau of Law & Order, Ministry of Home & Cultural Affairs, has been appointed as the Consul General, Royal Bhutanese Consulate, Kolkata, with effect from 03/01/2014.
The appointment is in accordance with Article 2 section 19 (o) of the Constitution of the Kingdom of Bhutan.


Transferred - June 24, 2014

Rinzin Dorji, Director (EX3 A), Anti-Corruption Commission has been transferred as the Director (EX3 A), Construction Development Board (CDB), Ministry of Works and Human Settlement, with immediate effect.


Transferred - June 24, 2014

Sonam Tobgay, Director General (EX2 A), Department of Civil Registration & Census, Ministry of Home & Cultural Affairs has been transferred as the Director General (EX2 A), Bureau of Law and Order, Ministry of Home and Cultural Affairs with immediate effect


Appointment and Oath Taking Ceremony for the new Teacher Graduates - June 24, 2014

The Royal Civil Service Commission appointed and sworn in 358 new teacher graduates from the two Colleges of Education at Paro and Samtse, on 25th Febrauary, 2014. The Chairman of the RCSC Lyonpo Thinley Gyamtsho handed over the Appointment Orders. The Oath of Allegiance was administered by Lopon Daw Gyeltshen from Zhung Dratshang.
The teacher graduates were selected through the Bhutan Civil Service Examination (BCSE). Of the 358 appointees, 138 were Primary, 171 Secondary and 49 Dzongkha B.Ed. graduates.